Witaj w pierwszym dniu wyzwania 21 dni z Shambhavi Mahamudrą!

Witam Cię serdecznie na wyzwaniu 21 dni z Shambhavi Mahamudrą i gratuluję podjęcia decyzji, aby uczestniczyć w wyzwaniu!

Pierwszy, bardzo ważny krok na tej drodze masz już za sobą. Kolejny może się okazać nieco trudniejszy, ale jestem pewna, że również tego dokonasz. A jest nim wytrwałość w stosowaniu praktyki przez kolejne 21 dni. Wymaga to bez wątpienia samokontroli. 

Tym, co może nam pomóc w utrzymaniu samokontroli jest motywacja (a jeszcze lepiej determinacja). Aby być zmotywowanym czy zdeterminowanym do wprowadzenia zmian, potrzebujemy mieć jasność co do tego, co chcemy osiągnąć poprzez tą zmianę. Dlatego zachęcam Cię do przygotowania intencji na te 21 dni. 

Intencja powinna być na tyle dla Ciebie istotna, aby budzić właśnie determinację do pokonywania swoich słabości.
Na pewno zdarzą się chwile, w których przyjdzie zwątpienie. Wtedy właśnie trzeba sięgnąć do tego, co nas motywuje, do wizji, którą mieliśmy przystępując do wyzwania. Niech to będzie WIELKA WIZJA! 

21 dni to dużo i niedużo. Minie bardzo szybko niezależnie od tego, czy coś zrobimy czy nie zrobimy nic. Jednak mogę Ci zagwarantować, że z każdym dniem podjętego wyzwania, Twoja wewnętrzna moc będzie wzrastać. Natomiast, jeśli zdarzy się, że ulegniesz słabości, najgorsze co możesz zrobić, to poddać się! Jeśli któregoś dnia z jakichś powodów tej samokontroli, aby podjąć praktykę nie wystarczy, nie rezygnuj, przystąp po prostu do praktyki kolejnego dnia, jakby poprzedni się nie wydarzył. 

Niech miarą Twojego sukcesu będzie nie to, ile razy zdarzyło się upaść, ale to ile razy się podniosła(-e)ś!

JAK WDROŻYĆ NOWY NAWYK?

W całej podróży może Ci pomóc kilka porad z psychologii wprowadzania nowego nawyku:

– wyznacz sobie stałą porę/ godzinę praktyki (np. codziennie o 8.00 rano lub codziennie o 19.00 wieczorem – nie ma przeszkód, aby praktykować zarówno rano jak i wieczorem, ale też nie ma takiej konieczności, mierz zamiary na siły!),

– zadbaj o to, aby gotowa przestrzeń i wszystko co potrzebujesz było przygotowane już wcześniej (np. jeśli chcesz medytować wracając z pracy i potrzebujesz się przebrać w wygodne ubranie, to naszykuj to ubranie już rano, aby w momencie rozpoczęcia praktyki nie było potrzeby pokonywać dodatkowych wyzwań, jak np. szukanie zgubionej skarpety),

– ustal z członkami rodziny (jeśli istnieje taka potrzeba), że konkretny czas w ciągu dnia jest Twoją przestrzenią i potrzebujesz w tym czasie ciszy i samotności, aby skupić się na praktyce,

– połącz nowy nawyk z jakimś łańcuchem dotychczasowych nawyków, np. pobudka – szklanka wody z cytryną – prysznic – praktyka Shambhavi Mahamudra – śniadanie; albo wieczorny prysznic – wieczorna lektura/ modlitwa – praktyka Shambhavi Mahamudra – sen. Przyzwyczaj swój umysł do tego, że np. zawsze jak tylko się obudzę, praktykuję Shambhavi Mahamudrę, albo zawsze jak wezmę wieczorny prysznic, to zaraz potem praktykuję SM

– w miarę możliwości usuń z przestrzeni, w której będziesz praktykować, wszelkie rozpraszacze,

– jeśli najdą Cię wątpliwości, zastosuj zasadę „1,2,3 … działam” (odlicz do trzech i wykonaj jakiś energiczny ruch, aby przekierować uwagę umysłu)

Mam nadzieję, że to porady, będą wsparciem na drodze wprowadzania nowego nawyku w postaci praktyki Shambhavi Mahamudry.

CO TO JEST SHAMBHAVI MAHAMUDRA?

„Shambhavi Mahamudra jest narzędziem pozwalającym dotknąć Źródła stworzenia. Dotykanie najgłębszego rdzenia powoduje transformację.” —Sadhguru

Tradycyjnie joga postrzega człowieka jako pięć warstw ciała: ciało fizyczne, ciało mentalne, ciało energii pranicznej, ciało eteryczne i ciało błogości. Powodem, dla którego większość ludzi jest nieszczęśliwa lub niezdrowa, jest to, że ciało fizyczne i mentalne i ciało „praniczne” nie są w jednej linii. Sadhguru wyjaśnia: „Jeśli są odpowiednio ustawione, w istocie ludzkiej w naturalny sposób pojawi się przemożny wyraz radości. Istnieje możliwość utrzymywania tych trzech ciał ustawionych tak, aby radość nie była przypadkowym wydarzeniem; aby radość stała się dla ciebie normalnym stanem, naturalnym sposobem życia.

Shambhavi Mudra jest jedną z mudr, czyli pieczęci. Mudrę tę można luźno przetłumaczyć jako „Mudra wpatrująca się w środek brwi”.

Słowo Shambhavi pochodzi od Shiwy (głównego bóstwa hinduskiego), znanego również jako Shambhu. Słowo Shambhavi opisuje żeńską wersję Shiwy. Uważa się, że Shiwa błogosławi tego, kto to praktykuje.

Shambhavi Mahamudra jest “pieczęcią”. Kiedy już założysz pieczęć i zamkniesz ją, Twoja energia skieruje się w zupełnie innym kierunku. A wtedy rzeczy zaczynają się wydarzać.

Rzadko kiedy jakakolwiek praktyka robi takie wrażenie już od pierwszego dnia, tak jak robi to Shambhavi Mahamudra. Dzieje się tak po prostu dlatego, że jeśli zastosujesz właściwie Mahamudrę, twoje własne energie zwrócą się w kierunku, w którym normalnie nigdy by się nie zwróciły.

Odtwórz wideo

JAK WYKONYWAĆ SHAMBHAVI MAHAMUDRĘ?

Usiądź w siadzie skrzyżnym z wyprostowanym kręgosłupem. Jeśli nie możesz usiąść w takiej pozycji, możesz przyjąć dowolną pozycję, która umożliwia zachowanie wyprostowanego kręgosłupa, np. z wyprostowanymi nogami lub na krześle. Nie zalecam pozycji leżącej, zwłaszcza na początkowym etapie, kiedy jeszcze nie czujesz przepływu energii i nie jesteś w stanie rozpoznać, czy Twoja pozycja umożliwia odpowiedni przepływ energii.

Wykonaj Mudrę Gyan obydwoma rękoma (zetknij palec wskazujący z kciukiem opuszkami tak, aby formowały koło, pozostałe trzy palce wyprostowane, stykające się ze sobą), połóż dłonie na kolanach lub udach wierzchem do dołu utrzymując mudrę.

Skieruj wzrok tak, jakbyś chciał(-a) zajrzeć do środka swojej głowy. Możesz zamknąć oczy. Jeśli lekko uniesiesz brodę, pomoże to, aby wzrok naturalnie skierował się w miejsce na czole pomiędzy brwiami (popularnie zwane trzecim okiem).

Rozluźnij twarz i całe ciało, opuść swobodnie ramiona. Oddychaj naturalnie, skieruj uwagę do środka.

Skup swoją świadomość na odczuciach ruchów energii, obserwuj wszystko co się pojawia w ciele, ale nie zagłębiaj się w to, nie przywiązuj się do tego. Rozluźnij ciało, pozwól sobie na otwartość na tyle, na ile jesteś w stanie na dany moment. NICZEGO NIE OCZEKUJ! Po prostu obserwuj. Jeśli to zbyt trudne dla Ciebie na początku, miej uwagę skupioną tak jak wzrok, do środka głowy.

Jeśli pojawiają się myśli, nic z nimi nie rób, pozwól im swobodnie przepływać, ale nie zagłębiaj się w nie. Tylko obserwuj, jak przepływają. Jeśli zauważysz, że “uciekasz” w myśli, za bardzo się w nie zagłębiasz albo zdarzyło Ci się “popłynąć” na falach różnych myśli, nie przejmuj się i wróć do “tu i teraz”. Poczuj swoje ciało, uspokój oddech, intencjonalnie rozluźnij się, rozluźnij ciało i nadal obserwuj.

Wytrwaj 21 minut nawet, jeśli wydaje Ci się, że nic się nie dzieje!

Już samo skupienie się na trzecim oku może spowodować, że odczujesz błogość i radość. Z czasem poczujesz również jak energia przepływa z czakry trzeciego oka do czakry serca. Jeśli nie napotka tu blokad, popłynie dalej aż do czakry podstawy i wróci do góry, sprawiając, iż doznasz uczucia ekstazy.

Efekt błogości może być odczuwalny już przy wędrówce energii w dół. Jeśli tak się nie dzieje, prawdopodobnie masz jakieś blokady energetyczne, ale systematyczne stosowanie Shambhavi Mahamudry pomoże je rozpuścić (stosowanie dodatkowo innych narzędzi może ten efekt przyspieszyć, ale też nie chodzi tu o wyścig z czasem, zawsze słuchaj przede wszystkim swojej intuicji).

Daj temu czas i nie poddawaj się! Najważniejsza jest konsekwencja, systematyczność, otwartość i zaufanie. Efekty pojawią się na sto procent!

Odtwórz wideo

Poniżej masz trzy opcje, które pomogą Ci w medytacji. 

Opcja 1 – to nagranie z muzyką, które trwa 21 minut. W połowie czasu usłyszysz delikatny dzwonek, który sygnalizuje upłynięcie połowy medytacji. Dzwonek i łagodne zakończenie usłyszysz również po upływie 21 minut. Dzięki temu bez odrywania się od medytacji masz świadomość ile czasu upłynęło. Czasami zdarza się, że czas upływa baaardzo szybko. Zdarzało mi się “wracać” do rzeczywistości po kilku godzinach, a wydawało się, że upłynęła krótka chwila. Z drugiej strony na początku, kiedy zaczynamy i jeszcze nie w pełni weszliśmy w ten proces, może się z kolei wydawać, że upłynęło nie wiadomo ile czasu, podczas gdy faktycznie to było tylko kilka minut. Może to zależeć również od dnia. Czasami po prostu idzie nam lepiej, łatwiej, a czasami trudniej jest nam się skupić. I jedno i drugie jest ok. Akceptujemy i obserwujemy co się dzieje.

Opcja 2 – to nagranie bez muzyki. Być może cisza jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia do praktyki. W połowie nagrania i na koniec usłyszysz sygnał dzwonka, który da Ci orientację w czasie.

Opcja 3 – to nagranie z mówioną medytacją H’oponopono. Może być przydatne, gdy nasze myśli są wybitnie aktywne i trudno nam uspokoić umysł. Skupienie się wtedy na słowach medytacji, może pomóc uspokoić się nadaktywnemu umysłowi.

Każda z opcji jest w wersji video i audio. Wybierz tą, która bardziej Ci odpowiada.

OPCJA 1 - NAGRANIE Z PODKŁADEM MUZYCZNYM

Odtwórz wideo

OPCJA 2 - NAGRANIE BEZ PODKŁADU MUZYCZNEGO

Odtwórz wideo

OPCJA 3 - NAGRANIE Z MEDYTACJĄ H'OPONOPONO

Odtwórz wideo

To już wszystkie materiały na dzisiaj. Czas zabrać się za praktykę!

W drugim dniu powiemy sobie jeszcze m.in. o Gyana Mudra dla pełnego obrazu (mudra wykonywana rękoma).

Życzę udanej zabawy z praktyką i słyszymy się jutro!