Witaj w trzecim dniu wyzwania 21 dni z Shambhavi Mahamudrą!

Jak mówi Robin Sharma (międzynarodowy ekspert w dziedzinie przywództwa), wszystkie zmiany są trudne na początku, chaotyczne w środku i wspaniałe na końcu. Warto przetrwać początkowe trudy, aby cieszyć się upragnionymi rezultatami. 

Powiedziałabym, że z każdym dniem będzie łatwiej, ale nie byłoby to do końca prawdą. Wcześniej czy później przyjdzie „kryzys”, więc warto być tego świadomym, aby nie dać mu się pokonać! 

Trzymam za Ciebie kciuki i wierzę, że dasz radę!

Odpowiedzi na pytania, które padły odnośnie praktykowania Shambhavi Mahamudry.

Czy można to praktykować z użyciem poduszki do medytacji pod kością ogonową?

Tak, oczywiście. Najważniejsze jest zachowanie wyprostowanego kręgosłupa. Można dla ułatwienia usiąść na poduszce medytacyjnej, a nawet na krześle.

Czy dla przepływu energii konieczny jest prosty kręgosłup, a jeśli ktoś ma skoliozę, to czy energia tak samo może przepływać?

Skolioza nie jest przeszkodą w przepływie energii. Chodzi o to, aby się nie zginać, nie kurczyć, aby przepływ energii był jak najbardziej ułatwiony. Energia i tak płynie, niezależnie od pozycji. Pozycja z wyprostowanym kręgosłupem jest po prostu optymalną pozycją dla przepływu energii.

Co robimy z myślami podczas praktyki?

Najlepiej nic z nimi nie robić. Niech sobie będą, niech przepływają. Można je obserwować, jak się pojawiają, tak jakbyśmy oglądali film, nie grając w nim tylko oglądając. Jeśli zdarzy nam się „popłynąć” z tym potokiem myśli, to w momencie, kiedy to zauważymy, wracamy do ciała i nadal obserwujemy i kierujemy uwagę z powrotem do środka głowy.

Proszę o pomoc w zrozumieniu jednego aspektu - rozluźnienie ciała. Czuję, że moje mięsnie musza być napięte, żeby na przykład utrzymać proste plecy, Mogę rozluźnić część mięśni, ale na pewno zostają partie, które są napięte. Czy tak ma to wyglądać, czy powinienem podejść do tego z innej strony?

Mówiąc o rozluźnieniu ciała mam na myśli puszczenie napięć. Nie chodzi o to, aby nasze ciało było bezwładne. Możemy zachować wyprostowaną pozycję ciała, będąc jednocześnie w rozluźnieniu. Chodzi o to, aby się nie spinać jak żołnierz podczas musztry.

Praktykuję od jakiegoś czasu Isha Kriye i zauważyłem już efekty, między innymi stałem się bardziej spokojny... Chciałbym również praktykować Shambhavi Mahamudrę np jedną rano drugą wieczorem. Czy to dobry pomysł? Mam też pytanie odnośnie Shambhavi Mahamudra czy tak jak w Isha trzeba w myślach mówić nie jestem tym ciałem.... Czy chodzi tutaj o milczenie i staranie się nie myśleć i skupić się na tzw trzecim oku? Mam problem z siedzeniem po turecku bolą mnie stawy biodrowe. Czy mogę wybrać inną pozycję z wyprostowanym kręgosłupem?

Nie polecam rozpoczynania nowych praktyk jednocześnie. Jeśli jednak już wykonujemy jakąś praktykę przez dłuższy czas i umiemy rozpoznać jej efekty, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rano wykonywać jedną praktykę, a np. wieczorem wdrażać inną. Z drugiej strony dobrze jest pamiętać, że czasami mniej znaczy więcej. To już jest sprawa indywidualna, co przyniesie większe korzyści. Najlepiej postąpić tak, jak radzi intuicja i obserwować efekty.

Podczas praktyki Shambhavi Mahamudry nie ma zaleceń, aby cokolwiek powtarzać sobie w myślach. Natomiast jeśli to nam pomaga w jakiś sposób, nie ma przeszkód, aby tak robić.

Można wybrać inna pozycję z wyprostowanym kręgosłupem.

Czy można leżeć podczas praktyki?

Nie zalecam w początkowej fazie pozycji leżącej, chyba że nie ma innego wyjścia.

Czy to patrzenie w tył głowy ma sprawiać dyskomfort? Bolą mnie oczy i trudno jest mi utrzymać do spojrzenie.

Na początku można odczuwać lekki dyskomfort, ale nie powinien to być ból. Rozluźnij oczy, nie kieruj ich na siłę do środka głowy. Przenieś świadomość na punkt między brwiami, a oczy naturalnie podążą za świadomością. Jeśli to też powoduje ból po jakimś czasie, rób to stopniowo, co jakiś czas wróć wzrokiem do naturalnej pozycji i rozluźnij głowę.

Co zrobić jeśli mam zawroty głowy?

Jeśli tak się dzieje, przerwij na moment i wróć do praktyki, gdy zawroty miną. Z czasem organizm przyzwyczai się do tej nietypowej pozycji i zawroty powinny zaniknąć.

Czy to leczy depresję czy tylko działa odstresowująco?

Zgodnie z badaniami Uniwersytetu Kalifornijskiego, Shambhavi Mahamudra zmniejsza stres i łagodzi depresję.

A czy Ty masz jakieś pytania?