Witaj w szóstym dniu wyzwania 21 dni z Shambhavi Mahamudrą!

Działanie lub zachowanie powtarzane regularnie i niemal automatycznie, to definicja nawyku. A kształtowanie nawyku to proces polegający na stopniowej automatyzacji pewnego zachowania dzięki jego powtarzaniu. Im częściej wykonujesz jakąś czynność, tym bardziej zmienia się struktura Twojego mózgu w celu zwiększenia efektywności tego działania (długotrwałe wzmocnienie synaptyczne). Z każdym powtórzeniem transmisja sygnału między komórkami poprawia się, a połączenia neuronowe ulegają wzmocnieniu.

Aby wdrożyć nowy nawyk, dobrze jest uczynić go atrakcyjnym. Nawyki są atrakcyjne, jeśli skojarzymy je z pozytywnymi emocjami.

Przeformułowanie nawyków tak, by wyeksponować płynące z nich korzyści, a nie niedogodność, jest szybkim i prostym sposobem na przeprogramowanie umysłu i uatrakcyjnienie tych nawyków.

Aby pomóc sobie w stworzeniu nowego nawyku, stwórz rytuał motywacyjny, np. znajdź coś, co Cię uszczęśliwia, co uwielbiasz robić. Zrób to na chwilę przed rozpoczęciem czynności związanych z nawykiem, który chcesz wdrożyć (np. jeśli zawsze odtwarzasz ten sam ulubiony utwór przed pójściem spać, to po jakimś czasie, będzie się on jednoznacznie kojarzył ze snem; albo jeśli kochasz głaskać swojego kota możesz tą czynność włączyć jako wstęp do działania, które chcesz przekuć w nawyk).

I pamiętaj, że warunkiem utrwalenia jakiegoś nawyku jest powtarzanie go, a nie doskonałość. Każde powtórzenie jakiegoś nawykowego działania pobudza powiązany z nim konkretny obwód neuronalny. To oznacza, że powtarzanie czegoś jest jednym z najważniejszych kroków, aby przyswoić nowy nawyk.

I jeszcze jedna ważna kwestia – nawyki kształtują się na podstawie częstotliwości, a nie czasu trwania. Oznacza to, że lepiej skrócić praktykę, niż z niej zrezygnować całkowicie danego dnia.