YIN YOGA

Yin Yoga  pomaga wrócić nie tylko do kontaktu z  ciałem, ale także z duszą 

Sylwia Falba

Praktykując jogę w formie yin, odbywamy podróż w głąb siebie, kontaktujemy się ze swoim wnętrzem. Szukamy w danej pozycji “miejsca ciszy”, dotykając naszych granic, ale ich nie przekraczając. Yin Yoga to akceptacja i odpuszczenie, nie ma tu miejsca na osiąganie. Tutaj nie liczy się ilość tylko jakość, nie wysiłek a czas.

PRZEZNACZENIE CZASU NA KONTAKT ZE SOBĄ JEST NAJLEPSZĄ I NAJPROSTSZĄ RZECZĄ, JAKĄ MOŻESZ DLA SIEBIE ZROBIĆ.

Dzięki temu masz szansę na posłuchanie głosu swojej duszy, na chwilę zastanowienia, czy idziesz w życiu we właściwym kierunku, na zrewidowanie aktualnych działań czy są one właściwe i konieczne, czy też jak w znanym dowcipie „biegasz z tą taczką i nie masz czasu załadować”.

Taką możliwość daje m.in. yin joga, bo głównym jej celem jest właśnie podróż wgłąb siebie. Dodatkowo zapewnia niesamowity relaks oraz wiele korzyści zdrowotnych, m.in. nasz organizm wzmaga produkcję hormonu młodości, który jest niezbędny dla zdrowia naszego ciała.

Często  pytacie mnie, czy yin joga jest odpowiednia dla osób  początkujących i czy osoby początkujące sobie poradzą.

Powiedziałabym, że nawet idealna. Każdy ćwiczy na miarę swoich możliwości, nie „szlifujemy” tutaj skomplikowanych pozycji jogi z zegarmistrzowską precyzją.

Naszym celem nie jest joga sama w sobie, ani perfekcja, tylko poszukiwanie własnych granic oraz skupienie się na naszych wnętrzach, naszym ciele i tym, co to ciało chce nam powiedzieć.

Nie ma tu miejsca na oceny. Nie oceniamy ani siebie ani innych, z nikim nie konkurujemy. Relaksujemy nasze ciała, umysły i szukamy przyjemności w odkrywaniu naszych wewnętrznych granic.
Piękne, prawda?

10 KORZYŚCI ZDROWOTNYCH, JAKIE ODNIESIESZ PRAKTYKUJĄC YIN YOGĘ (DOŚWIADCZAJĄC PRZY TYM GŁĘBOKIEGO RELAKSU I PRZYJEMNOŚCI) 

– W yin jodze utrzymujemy pozycję przez minimum 2 minuty, aby uzyskać dostęp do głębszych warst powięzi.

– Powięź otacza nasze mięśnie, kości i narządy, nadając ciału formę i strukturę. Może ona ulegać odkształceniu wskutek złej postawy ciała, ulegać zgrubieniu i gęstwieniu, co powoduje napięcia, blokuje prawidłową cyrkulację krwi, nawodnienie organizmu czy przepływ tlenu. Zbiera też toksyny.

– Uwalnianie powięzi poprawia cyrkulację krwi, usprawnia dopływ tlenu do naszych narządów i tkanek oraz zapewnia naszemu ciału zdrowy wygląd, spowalnia też procesy starzenia.

– Nasze wiązadła, kości, stawy bardzo dobrze reagują na dłuższe, pasywne pozycje

OTO 10 ZDROWOTNYCH BENEFITÓW, Z KTÓRYCH KORZYSTASZ, PRAKTYKUJĄC YIN YOGĘ:

– aktywujesz produkcję hormonu młodości (nawet w starszym wieku)
– stymulujesz wzrost fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za tworzenie kolagenu),
– nawilżasz i nawadniasz tkanki,
– poprawiasz zakres ruchów,
– usuwasz produkty przemiany materii z tkanek łącznych organizmu, które często tam tkwią, ponieważ włókna kolagenowe się starzeją, wyginają się i plączą (splątane węzły starzejącego się włókna kolagenowego w tkance łącznej często zatrzymują toksyny),
– poprawiasz elastyczność,
– poprawiasz krążenie krwi i energii,
– przywracasz normalne krzywe lordyczne w kręgosłupie, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i kręgosłupie szyjnym,
– zmniejszasz przykurcze (wiązadła i torebka stawowa kurczą się zmniejszając ruchomość stawów),
– poprawiasz zdrowie i witalność komórek ciała.

10 ENERGETYCZNYCH KORZYŚCI PODCZAS PRAKTYKOWANIA YIN YOGI:

– tworzą się wewnętrzne pulsujące pola magnetyczne, które mogą przywrócić zdrowie komórkowe,
– wyłącza się współczulny układ nerwowy i reakcja „walcz/ uciekaj”, a włącza przywspółczulny układ nerwowy (odpoczynek i trawienie),
– tworzą się małe prądy, które stymulują optymalne odpowiedzi komórkowe,
– prana się wzmacnia i równoważy,
– wirujące myśli w umyśle spowalniają.
– następuje stymulacja energii kundalini,
– narządy są odżywiane poprzez akupresurę/ kompresję meridianów,
– uzupełnia się zapas energii Jing w nerkach,
– zwiększa się poziom neuroprzekaźnika GABA,
– uwalniają się energetyczne blokady

JAK YIN YOGA WPŁYWA NA NASZE EMOCJE?

Jak mawiali taoistyczni jogini „Issues are in our tissues” (problemy tkwią w naszych tkankach).Nasze narządy potrafią magazynować emocje.


Pozycje otwierające biodra – mogą wydobywać frustrację, irytację, złość, ponieważ masują/ kompresują meridiany pęcherzyka żółciowego i wątroby, gdzie często tkwi złość i frustracja.

Głębokie wygięcia do tyłu mogą wydobywać strach lub niepokój, bo wpływamy na nerki.

Pracując z tułowiem, ramionami, barkami, działamy na meridiany płuc, przez co może się ujawnić żal i smutek.

Rozciągając uda i przednią stronę tułowia, działamy na meridiany żołądka i śledziony, gdzie potrafi się skrywać niepokój i zamartwianie się.

OBEJRZYJ, POSŁUCHAJ, PRZECZYTAJ!

3 powody, dla których pokochałam Yin Yogę

3 POWODY, KTÓRE SPRAWIŁY, ŻE YIN YOGA PODBIŁA MOJE SERCE:

– Yin yoga pomaga w odzyskaniu kontaktu ze sobą. Jako przeciwstawienie do świata będącego w energii yang, pędzącego przed siebie, nie mającego czasu na zatrzymanie i refleksje, yin yoga przywraca równowagę poprzez “zmuszenie” do powrotu do ciała i skierowania uwagi do wnętrza,

– Yin yoga bardzo korzystnie wpływa na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Podczas praktyki yin yogi nasze ciało wytwarza hormon młodości, który jest kluczowy dla zdrowia wielu organów. Asany yin yogi działają także na powięź, w której nasze ciało skrywa zastoje, blokady i toksyny.

– Yin yoga jest odpowiednia dla każdego, w każdym wieku, każdą pozycję można dostosować do stopnia zaawansowania i na każdym poziomie przynosi wymierne korzyści

Yin Yoga “Zdrowie i Witalność” – warsztaty w Krakowie (fragmenty)

PRAKTYKUJ!

Yin Yoga “Zdrowie i Witalność”

Yin Yoga Zadbaj o odporność